היפ הופ: התופעה החברתית

היפ הופ היא תנועה חברתית אשר השפיעה רבות על העולם מאז הקמתה בשנות ה-70. במקור ההיפ-הופ הופיע בשכונת סאוט’ ברונקס בניו יורק, הפך ההיפ הופ לתעשיה שמגלגלת מיליארדי דולרים בתחומים של מוסיקה, ריקוד,אופנה ואומנות. ההיפ-הופ הפך לתופעה עולמית המשפיע על מיליוני אנשים בכל רחבי העולם.

Hip-Hop Dancing in City Street Minimal
American Graffiti

בבסיס ההיפ-הופ עומדים ארבעה עמודי תווך: ראפ, די ג’יינג, ברייקדאנס, וגראפיטי. ראפ היא אומנות של דיבור בחרוזים על ביט או טראק אינסטרומנטלי. די ג’יינג היא מניפולציה על צלילים ומוזיקה בעזרת משתחים של תקליטים ומיקסר. הברייקדאנסינג מהווה סגנון ריקוד רחוב שמשלב תרגילים אקרובטיים ואטלטיים המבוצעים לצלילי מוזיקת היפ-הופ. הגראפיטי הוא סימון או ציור לא חוקי על קירות במקומות ציבוריים. שילוב של כלל האלמנטים האלה מהווה את המהות של תרבות ההיפ-הופ.

ריקוד ההיפ-הופ הוא שילוב של מספר אלמנטי ריקוד וסגנונות כגון ריקוד אפריקאי, ג’אז וריקודים לטיניים. ההיפ-הופ הופך לייחודי על ידי הוספה של אלמנטים משלו לתוך הסגנונות השונים כגון : סיבובים,גלגלונים ועצירות. אלמנטים אלו משולבים יחד עם עבודת רגליים חלקה, בידוד, הקפצה ונעילה של גפיים, שהם החותמת של כל ריקוד היפ-הופ.

ריקוד ההיפ-הופ מאוד תחרותי , עם “קרבות” ריקוד בפארקים,מועדונים וסטודיוים בכל רחבי העולם. קרבות אלו מהוות במה לרקדנים שרוצים להראות לעולם את קישורי הריקוד, והיכולות שלהם כאשר הם מתחרים ברקדנים אחרים בסביבה תומכת ויצירתית.

בשנים האחרונות צבר ההיפ-הופ תאוצה ונכנס לצורות שונות של מדיה כגון קליפים לשירים, סרטים ותוכניות טלוויזיה. כמו כן הפך ריקוד ההיפ-הופ לצורת התעמלות והיום חדרי כושר וסטודיוים לפיטנס מציעים שיעורי היפ-הופ בתוכניות שלהם.

לסיכום , ריקוד ההיפ-הופ הוא ריקוד דינאמי ועוצמתי שהשפיעה רבות על העולם. הדגש שלו על ייחודיות ויצירתיות מעורר השראה אצל מיליוני אנשים מסביב לעולם להביע את עצמם דרך ריקוד. אם זה בקרבות או בכיתה, ריקוד ההיפ-הופ ממשיך להווה צורה פופולרית של הבעה עצמית ולהיות סמל לתרבות ההיפ-הופ.