לראשונה בחיי הופעתי עם כוריאוגרפיה שהיא *לא* בצ׳אטה אלא ריקוד מודרני

אתמול הופענו בסוף שנת הלימודים ב האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים עם כוריאוגרפיה שאני בניתי ויצרתי. את היצירה ביצעתי ביחד עם Noam Fruchtlander Caspi, נועם בת הזוג שלי שהיא רקדנית במקצועה…

‏מי שמכיר אותי יודע שאני בכלל מגיע מתחום ההייטק והסייבר, וזה המקצוע והקריירה שלי ב-15 השנים האחרונות. הקשר היחיד שלי למחול זה סלסה, בצ׳אטה  וריקודים לטינים.

‏להתחיל לרקוד וללמוד מחול מודרני בגיל 33 זה מפחיד ומרתק כאחד, כי מן הסתם אני כבר עמוק בתוך הקריירה שלי ואני לא עושה את זה כדי באמת להיות רקדן מקצועי או מורה לריקוד.

התפיסה שלי לפני שהתחלתי את התואר זה שריקודים לטיניים, סלסה ובצ׳אטה זה ל״חובבנים״, זה לא ריקוד ״אמיתי״, למרות שאנחנו משקיעים בזה המון זמן, מדריכים ומופיעים בארץ ובעולם ומובילים את סצנת הבצ׳אטה בירושלים תחת המועדון ובית הספר הלטיני Capital Latina – הבית של הסלסה בירושלים קפיטל לטינה. 

לאורך השנה האחרונה נחשפתי לתחום המחול בצורה יותר מקצועית, בלט קלאסי, מחול מודרני, רפרטואר, כוריאוגרפיה, אימפרוביזציה, ולמדתי כל כך הרבה על התחום הזה וזה שיפר אותי משמעותית גם ברחבת הריקוד החברתי הלטיני.

אני חייב לציין שלאורך השנה הזו הבנתי שני דברים עיקריים בנוגע לריקודים לטיניים:

הראשונה היא שמחול לטיני זה ריקוד לכל דבר ועניין, זה סגנון עם אלמנטים מוגדרים, ויש לו מקום לצד כל סגנון ריקוד אחר.

התובנה השניה היא שריקוד הבצ׳אטה הכין אותי ללימודי המחול באקדמיה הרבה יותר ממה שתיארתי לעצמי. התנועתיות של הגוף, המוזיקליות, הקליטה לתנועות חדשות – אלו מיומנויות שרכשתי ברחבת הסלסה והבצ׳אטה ועזרו לי מאוד בשנה האחרונה.

אתמול שאלו אותי לפני המופע אם אני מתרגש – והאמת הייתה שלא התרגשתי,  אז מה אם זו הפעם הראשונה שאני מופיע במחול מודרני, אז מה אם אני מופיע לצד רקדניות מהשורה הראשונה שרוקדות מגיל 4, אז מה אם זו הפעם הראשונה שיצרתי כוריאוגרפיה בעצמי – אני מבחינתי כבר הייתי על במה וכבר הופעתי, הופעתי בארץ והופעתי בחו״ל התחרתי בתחרויות והופעתי עם כוריאוגרפיות של סגנון הבצ׳אטה וזה הכין אותי להופעה אתמול.

אז בסופו של דבר – יש למחול הלטיני מקום בתחום הריקוד המקצועי בדיוק כמו לכל סגנון אחר!

הסיבה העיקרית שהתחלתי ללמוד מחול השנה היא קודם כל להנות ולרקוד כל עוד אפשר, ומטרה נוספת היא אפליקציה ללימודי ריקוד און ליין שאני מפתח, שמטרתה לתת מענה למוסדות לימוד ולרקדנים להפיץ את הידע שלהם ולצרוך ידע של אחרים בצורה טכנולוגית הכוללת אלגוריתם לניתוח תנועה המספק לרקדן פידבק אוטומטי להשתפרות מתמדת. אז הדרך הטובה ביותר להבין איך לפתח את האפליקציה טוב יותר – זה לחוות לימודי מחול בעצמי. 

לאפליקציה קוראים Dance Demy וניתן כבר לצרוך תכנים של מדריכים ורקדנים מכל העולם בכתובת: www.dancedemy.com

בנוסף, חשבתי לעצמי שיהיה נחמד לחזק את יסודות התנועה אצלי בגוף, ואולי זה ישפר אותי כרקדן ומדריך בצ׳אטה.

‏אז אמנם התחלתי פשוט במטרה להנות אבל לאורך הדרך התאהבתי בתחום יותר ויותר, הכרתי אנשים מדהימים, מורים מהשורה הראשונה בתחום שפשוט גרמו לי להתאהב.

‏אני עובד עם מדריכים ומרצים בינלאומיים בתחום ההייטק, מוביל ומכשיר מרצים ומדריכים גם בארץ במסגרת חברת סייבר סקול שבבעלותי Cyber School – סייבר סקול וגם בפעילות סייבר מול אוניברסיטאות בארצות הברית.  ואני תמיד מסביר למרצים ולמדריכים שלי שלהיות מדריך זה מקצוע בפני עצמו וצריך ללמוד ולהשתפר כל הזמן לאורך הקריירה כמדריך ולא רק כאיש מקצוע ואיש טכני בתחום הסייבר. 

אני רוצה לפרגן בענק לאקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים, באקדמיה פגשתי ונחשפתי למרצים עם איכויות שטרם נתקלתי בהם עד כה, למדתי מהם כל כך הרבה לא רק בפן המקצועי אלא גם בצד ההדרכתי ומצאתי שזה תרם לי רבות לחיים המקצועיים שלי בהייטק ובחינוך סייבר.

בנוסף, נחשפתי לקהילה מדהימה ואיכותית של אנשים, הרקדנים והרקדניות שלומדים איתי הם פשוט אנשים משכמם ומעלה, עם ערכים כבני אדם שבאמת השפיעו עליי לאורך השנה ואני גאה להיות חלק מהקהילה הזו.

אני חושב שזה נובע בעיקר מהעובדה שמי שהולך לרקוד ועושה קריירה במחול – לא עושה את זה בשביל הכסף, אלא בשביל הנפש. 

אני פוגש הרבה אנשים בתחום ההייטק שנמצאים שם לא בגלל שזה מה שהם רוצים לעשות בחיים אלא בגלל הכסף והיוקרתיות. 

ובתחום המחול אנשים בוחרים בזה כי זו התשוקה שלהם, וזה מה שהם רוצים לעשות בחיים… ויש לי את הזכות להיות בקרב האנשים המדהימים הללו.

אני חושב שהתחום הזה לא מתוגמל כראוי, ורקדנים צריכים לקבל גם הערכה הרבה יותר גדולה וגם תגמול הולם על העבודה הקשה והאינטנסיבית שהם עושים על בסיס יומי, אני מקווה שיום יבוא ונצליח לשנות את התודעה הזו ולהפוך את התחום של המחול לתחום יותר מתגמל ושיספק לרקדנים סביבה בטוחה להתפתחות ולביטחון כלכלי בדיוק כמו בתעשיית ההייטק ולא להתפשר על שום דבר בחיים שלהם רק כי התשוקה שלהם זה לרקוד!

מוקדש באהבה לכל הרקדנים והרקדניות, המרצים והמרצות שזכיתי להכיר בשנה האחרונה 

מיקום: האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים

שם היצירה: חזרה למגע

“חקר המגע לאחר ריחוק חברתי”

כוריאוגרף: עומרי סגרון

שם המלחין והיצירה: 

‏Johann Sebastian Bach/Keyboard Concerto no.1

רקדנים: 

עומרי סגרון 

נועם פרוכטלנדר כספי